2016 RISING STARS AWARDS

The British Society of Magazine Editors’ Rising Stars Awards were announced on Monday, 6 June at 1901 Andaz Liverpool Street.

 

 

 

 

 

 

 

 

2016 BSME AWARDS WINNERS + SHORTLIST

BEST SUBBING / PRODUCTION TEAM

WINNER: Liz Beardsworth - Empire, Bauer Media

SHORTLIST:
Stacey Bartlett, Claire Frost, Charlotte Goodwin, Clay Johnson & Kirsty Spence
- Fabulous, News UK

Will Demetriou, Marie-Louise Haig, Karen Stewart & Hannah Tibbetts - Immedia Media Pre-School Titles, Immediate Media
Howard Calvert, Ben Isaacs & Danielle Richardson - ShortList, Shortist Media
Amy Adam, Lucy Frith, Jenny Tregoning & Gareth Watkins - Stylist, Shortlist Media
Joanna Bregosz, Angus Dawson, Charlotte Gorbold, Louise Keable, Anna Kierstan, Claire Kielczewska, Hannah McEwen, Mel Powers, Paul Ryan, Melanie Train & Alastair Warman - Which?, Which?



BEST SECTION TEAM - CONSUMER

WINNER: Jon Barrow & Rory Boland - Which? (Telecoms Editorial Team), Which?

SHORTLIST:
Pradeep Balasubramanian, Arnaud Burtin, Stefano Caso, Tak-Yeung Chung, Ekaterina Erschowa, Erin Fox, Burim Metolli & Mei Wilson
- Harrods (App Team), Harrods Publishing

Jason Arnopp, Jen Crothers, Charles Gant, Boyd Hilton & Kay Ribeiro - Heat (Entertainment Team), Bauer Media
Fiona Embleton, Joanna McGarry & Shannon Peter - Stylist (Beauty Team), Shortlist Media
Helen Bownass - Stylist (Entertainment Team), Shortlist Media
Jessica Bull, Steve Brook, Chiara Cavaglieri, Ele Cooper, Paul Davies, Joe Elvin, Rob Goodman, Leigh Jackson, Marie Kemplay, Stephen Maunder, Ian Robinson, Jenny Ross, Dean Sobers, Ceri Stanaway, Mike Trudeau & Jo Langenham - Which? (Money Team), Which?


BEST DIGITAL DESIGNER

WINNER:
Hannah Graham - Emerald Street, ShortList Media

SHORTLIST:
Olly Gibbs
- empireonline.com, Bauer Media
Sarah McGinnis - getthegloss.com, Bellatricks
Daniele Palumbo - propertyweek.com, Metropolis
Charlotte Wakefield - The Edit, Net-A-Porter
Michael Ainscough - wallpaper.com, Time Inc. UK



BEST DIGITAL WRITER

WINNER: Lotte Williams - ASOS Likes, ASOS

SHORTLIST:
Eleanor Jones
- GoodtoKnow, Time Inc. UK
Rosy Cherrington - huffingtonpost.co.uk/style, The Huffington Post
Tish Weinstock -i-D,co, i-D
Emma Daly - radiotimes.com, Immediate MediaR
adhika Sanghani
- Telegraph.co.uk/women, Telegraph Media Group
Joel Golby - vice.com, Vice Media



BEST ORIGINAL CONTENT IDEA - DIGITAL

WINNER: Tim Grant, Eloise Henderson, Karen Lobban, Matthew Saywell, Anna Thomson & Sarah Turton - bma.org.uk (A Year In The Life Of A Junior Doctor), BMA News

HIGHLY COMMENDED: Radhika Sanghani - Telegraph.co.uk/women (Tinder), Telegraph Media Group

SHORTLIST:
Tim Grant, Nick Jones, Stephanie Jones-Berry, Karen Lobban & Anna Thomson
- bma.org.uk (The Right Mix), BMA News
Sarah Barnes, Daniel Batkin-Smith, Laura Saunders & Anna Sbuttoni - GoodtoKnow (Kids Kitchen), Time Inc. UK
Sarah Doran & Jonathan Holmes - Radiotimes.com (TV Champion), Immediate Media
Radhika Sanghani - Telegraph.co.uk/women (Air Conditioning), Telegraph Media Group



BEST STYLIST

WINNER:
Jodie Nellist - Hello! Fashion Monthly, HELLO!

SHORTLIST:

Nana Acheampong - Fabulous, News UK
Gemma Hayward - Grazia, Bauer Media
Gabby Deeming - House & Garden, The Condé Nast Publications
Alexandra Fullerton - Stylist, Shortlist Media
Lucy Reber - Stylist, Shortlist Media



BEST DEPUTY

WINNER:
Caroline Millington - Now, Time Inc. UK

HIGHLY COMMENDED: Hamish MacBain - ShortList, Shortlist Media

SHORTLIST:
Tom Fitzpatrick
- Construction News, Emap
Helen Lewis - New Statesman, Progressive Customer Publishing
Cathryn Newbery - People Management, Haymarket
Laura Price - theworlds50best.com, William Reed Business Media

 

BEST ART TEAM

WINNER:
Callum Lewis, Francesca Liddle & Chloe Sharp - Stylist, Shortlist Media

SHORTLIST:
Gillian Abbott, Nadia Ahdout & David McCullough
- E&T, The IET
Adam Gerrard, Ally Wybrew & Olly Gibbs - Empire / empireonline.com, Bauer Media
Sonja Burri, Rachel Escudier, Gina Hollingsworth & Natalie Mosquera - Harrods Magazine, Harrods Publishing
Jade Bright, Corrie Heale, Daniel Tang & Rachel Tomlin - Heat, Bauer Media
Tim Lane & Caroline Warner - ShortList, Shortlist Media



BEST SECTION TEAM - BUSINESS

WINNER: Jaimie Kaffash, Sofia Lind, Alex Matthews-King & Caroline Price - Pulse (News Team) Cogora

SHORTLIST:
Bodhani, Alex Kalinauckas, Katia Moskvitch & Rebecca Northfield
- E&T (Features Team), The IET



BEST PRINT DESIGNER

WINNER: Phoebe Sing - InStyle, Time Inc. UK

SHORTLIST:
Joanna Levitas
- Healthy, The River Group
Lee Tiplady - Property Week, Metropolis
Tim Lane - ShortList, Shortlist Media
Callum Lewis - Stylist, Shortlist Media
Chloe Sharp - Stylist, Shortlist Media



BEST PRINT WRITER

WINNER:
Guy Kelly - Telegraph Magazine, Telegraph Media Group

SHORTLIST:
Crispin Andrews
- E&T, The IET
Nick de Semlyen - Empire, Bauer Media
Hannah Summers - Escapism, Square Up Media
Anita Bhagwandas - Marie Claire, Time Inc. UK
Ralph Jones - ShortList, Shortlist Media



BEST ORIGINAL FEATURE IDEA - PRINT

WINNER: Corinne Redfern - Marie Claire (From Career Woman To Refugee), Time Inc. UK

SHORTLIST:
Heat Team
- Heat (Heat Does Prime Minister David Cameron), Bauer Media
Adam Branson & Daniele Palumbo - Property Week (Just How Dirty Is Offshore Money?), Metropolis
Daniel Franklin - The Economist (The World If), The Economist Group
Chiara Cavaglieri - Which? (The 1,000% Ticket Mark-Up Scandal), Which?
Guy Hobbs - Which? Travel (Does My Bum Look Big In This?), Which?



BEST PICTURE EDITOR

WINNER: Kim Webb - Fabulous, News UK

HIGHLY COMMENDED: Peta Bell - mosaicscience.com, The Wellcome Trust

SHORTLIST:
Debi Berry
- Empire, Bauer Media
Jamie Spence - InStyle, Time Inc. UK
Joanna Moran - ShortList, Shortlist Media
Nicole Holcroft-Emmess - Stylist, Shortlist Media



BEST SOCIAL MEDIA TEAM

WINNER: Becky Coyne - GoodtoKnow, Time Inc. UK

SHORTLIST:
Ross Bryant
- Dezeen, Dezeen
Alice Wilkinson - Eat Healthy, The River Group
Giuseppe Castiglione, Anya Chupryna & Dylan Woodford - HR Grapevine, Executive Grapevine International
Abigail Malbon & Coral Rickard - Womanandhome.com, Time Inc. UK
Lauren Hughes & Rachael Martin - Woman's Own, Time Inc. UK

Many thanks to the following for supporting the 2016 BSME Rising Stars Awards:

  • Our generous Champagne Sponsor Pernod Ricard UK for providing guests with Champagne Mumm Cordon Rouge.
  • MILK Beauty, London's fastest growing mobile beauty service who provided complimentary speedy manicures - leaving our guests hands totally transformed and nails perfectly polished!

Thanks also to the following for our fantastic raffle prizes which raised money for Rainbow Trust Childrens Charity:

  • Le Garrick for the dinner for two with a bottle of wine
  • Gaylord, one of London's oldest and most elegant Indian restaurants for the Thali lunch for two with a bottle of wine and the lunch or dinner for two with wine
  • Villa Joya, one of Europe's leading boutique resorts for the two-night stay with breakfast and six-course degustation menu in their 2-star Michelin restaurant, and Monarch for providing return flights